Közvetlenül azután, hogy Izrael április 1-jén megtámadta Irán nagykövetségét Damaszkuszban, és több iráni tisztviselőt megölt, egy érdekes álvideó kezdett terjedni. A történetet még az X fő hírfolyamán is népszerűsítették a főcímben: Iran Strikes Tel Aviv with Heavy Missiles. A történet azonban egészen egyszerűen hamis volt – más kérdés, hogy pár nappal később ez az álhír a lényegét tekintve valósággá vált.
A valótlan videón egy olyan rakétacsapás látható, amelyet Ukrajna az oroszok által megszállt krími Szevasztopol városa ellen mért az idén márciusban. Az Euronews.com portál The Cube nevű, álhírek leleplezésére szakosodott csapata ezt egy fordított képkereséssel ellenőrizte. A vizsgálat megerősítette, hogy a videót nem április elején, hanem először a múlt hónapban osztották meg az interneten, mégpedig a fenti, ukrán támadással összefüggésben.
Tehát egy igen meglepő fordulat következett be a közösségi médiában terjedő állítólagos iráni rakétatámadást ábrázoló kisfilm kapcsán, amely – a videóhoz fűzött rövid magyarázat szerint – Tel-Aviv városát mutatta lángokban. Akkor nem is kapott túl nagy médiafigyelmet ez a fikció, ám igen érdekes mozzanat, hogy
a főként statisztikai valószínűségekkel dolgozó mesterségen intelligencia éppen úgy hibázott – szaknyelven: hallucinált –, hogy szinte „megjósolta” az április 13-án kezdődött iráni támadást.
A videó eredetileg is Elon Musk platformján jelent meg, ráadásul a hivatalos hírfolyamban, mert az X-en működő új fejlesztésű Grok nevű MI-vel működő chatbot tévesen azonosította és tette közzé automatikusan ezt a klipet. Méghozzá mint valós eseményt, ami több okból is meglepő. Egyrészt jelzi, hogy az álhírek (fake news) milyen meggyőzők lehetnek, ha egy „levegőben lógó” konfliktusról látunk egy-egy bejegyzést. Másrészt viszont mutatja azt is, hogy a mesterséges intelligencia igyekszik oly módon hallucinálni, ahogyan az „internet népe” elvárja. Azaz a jó ideje rettegett-várt eseményekről akkor is képes tényként tudósítani, hogyha azok meg sem történtek.